Zakopane

Zakopane - stolica sportu zimowego w Polsce

Zakopane jest największym i najwyżej położonym górskim miastem w Polsce. Zakopane liczy około 25 tyś. mieszkańców i jest położone na wysokości od 750 do 1000 m n.p.m. Miasto to znajduje się jakieś 90 km na południe od Krakowa i należy do najliczniej odwiedzanych centrów turystycznych w Polsce. Do końca 19 wieku była to jednak tylko mała wioska górska. Została ona później odkryta przez licznych artystów, którzy w Zakopanem szukali inspiracji oraz odpoczynku. To oni uczynili Zakopane najsławniejszą górską miejscowością w Tatrach, która szybko przeobraziła się w ulubiony punkt wypadowy dla wszystkich, którzy pragną spędzić swój urlop u podnóży Tatr. Charakterystyczna dla Zakopanem jest drewniana architektura, łącząca elementy góralskie z elementami secesji, zapoczątkowana przez Stanisława Witkiewicza.

Zimowa stolica Polski jest odwiedzana co roku przez jakieś 3 miliony turystów. Główną atrakcją jest tu oczywiście narciarstwo. Baza wyciągów, tras zjazdowych, armatek śnieżnych i innej infrastruktury jest tu ciągle rozbudowywana. Znaleźć mozna tu trasy dla profesjonalistów i dla amatorów. Najpopularniejsze są Kasprowy Wierch, Gubałówka, Dolina Gąsienicowa, Polana Szymoszkowa oraz Nosal. Łącznie dostąpnych jest tu ponad 50 wyciągów i liczba ta jest ciągle powiększana. Także sąsiednie miejscowości oferują wyśmienite warunki do narciarstwa, np. Poronin, Bukowina Tatrzańska i Białka Tatrzańska. W Zakopanem organizowane są także zawody sportowe, w tym Puchar Swiata w skokach narciarskich.

Także latem Zakopane to atrakcyjny cel turystyczny, będący prawdziwym rajem dla miłośników wędrówek górskich. Stąd łatwo dotrzeć do najpiękniejszych zakątków Tatr albo relaksować się na drogach spacerowych i w parkach zakopiańskich. Główną atrakcją jest oferujący niesamowite krajobrazy i dziką naturę Tatrzański Park Narodowy. Do najczęściej polecanych celów wędrówek i wspinaczki należą Morskie Oko, Giewont, Rysy, Kasprowy Wierch oraz Dolina Gąsienicowa.

Liczne restauracje, knajpy, gospody, kluby i dyskoteki dopełniają ofertę tursystyczną i gwarantują turystom w Zakopanem spędzenie ciekawego i urozmaiconego urlopu. Zakopane jest także ważnym ośrodkiem kulturowym, w którym tradycyjny folklor Górali spotyka się z nowoczesną sztuką. Na odwiedzających czekają tu ambitne sztuki teatralne w Teatrze Witkacego, interesujące knajpy i kluby jazzowe lub rockowe w stylowych lokalach oraz oczywiście tętniące życiem Krupówki.
O znalezienie noclegu w Zakopanem nie ma się co martwić - oferta kwater noclegowych w Zakopanem jest imponująca i obejmuje kwatery prywatne (pokoje, mieszkania, apartamenty, domy, chatki i domki letniskowe) oraz noclegi w zorganizowanych kwaterach turystycznych takich jak pensjonaty i ośrodki wczasowe.
          

Zakopane noclegi: kwatery prywatne, domki letniskowe, apartamentyw Zakopanym