Zabrze

Zabrze – ulica Jagiellońska© Łukasz Zawada / Wikimedia Commons [CC BY-SA 3.0]

Zabrze

Zabrze położone jest w płd.-zach. Polsce w województwie śląskim. Dzięki dogodnemu położeniu geograficznemu, ok. 90 km na płn.zachód od Krakowa i ok. 150 km na na płd. zachód od Wrocławia, miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych należących do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Historia Zabrza silnie związana jest z górnictwem, przemysłem maszynowym i wydobywniczym. Następstwem tego są nie tylko ciekawe pozostałości przemysłowe ale także interesująca historia miasta, którego korzenie sięgają XIII wieku. Zwiedzając Zabrze nie może zabraknąć wizyty w kopalniach uwieczniających wydobywanie surowców mineralnych. Ponadto Zabrze posiada bogatą stronę kulturową, opierającą się na dawnych tradycjach i historycznych dorobkach kultury. Wartym szczególnej uwagi są regularnie odbywające się imprezy artystyczne i muzyczne.   

Szlak Zabytków Techniki w Zabrzu

Industrialne zabytki w Zabrzu są nieodłącznym elementem na szlaku technicznych zabytków regionu ślaskiego i cieszą się co raz wiekszym zainteresowaniem turystów.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „GUIDO” wyróżnia się niepowtarzalnością na tle obiektów w swoim rodzaju a wśród znawców określana jest jako „perła” na szlaku zabytków techniki górniczej. Zwiedzający mają możliwość zjechania na głębokość od 170 do 320 metrów, gdzie można uczestniczyć w zwiedzaniu kopalni jak i odwiedzić liczne przedstawienia organizowane przez tzw. „Poziom Sztuki“.

Skansen Górniczy „Królowa Luiza” jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc od przeszło 15 lat. Jedną z atrkacji skansenu jest nadszybie z nitowaną wieżą wyciągową z punktem widokowym oraz część podziemna skansenu z przeróżnymi wyrobiskami, gdzie istnieje możliwość przejazdu podziemną kolejką nazywaną „karlikiem”. Jednak główną atrakcją skansenu jest do dziś działająca maszyna parowa, która obsługiwała szyb o głębokości 503 metrów.

Na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajdują się również trzy osiedla górnicze Borsiga, Ballestrema i Donnersmarcka. Osiedla zostały zachowane w niezmiennej formie z XIX w. oferując odwiedzającym niepowtarzalną architekturę, ciekawie komponujacą się z zielenią obiektu.

   

Kultura & sztuka w Zabrzu

Miasto Zabrze skupia licznych przestawicieli sztuki, gdzie regularnie odbywają się imprezy kulturowe i rozrywkowe. Przez cały rok można uczestniczyć w różnego rodzaju spektaklach, festiwalach jak i seminariach edukacyjnych, podczas których każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz okolicznościowej imprezy rozrywkowo-kulturowej, która ma miejsce raz w roku, w Zabrzu znajdują się również stałe instytucje dbające o rozwój kultury i sztuki.
Dom Muzyki i Tańca jest jednym ze stałych ośrodków europejskiej sceny muzycznej. Obecnie Dom Muzyki i Tańca posiada jedną z najlepszych pod względem warunków technicznych i bezpieczeństwa scen koncertowych w Polsce, gdzie regularnie odbywają się imprezy kulturowe oraz koncerty światowych sław takich jak np. Diana Krall czy Scorpions. Również kawiarnia artystyczna oferuje odwiedzającym bogaty program sztuk teatralnych i występów muzycznych.
Teatr Nowy w Zabrzu posiada w swoim repartuarze najrozmaitsze sztuki, dzięki którym podbił serca szerokiej publiczności. Począwszy od prapremier, poprzez przedstawienia w wykonaniu dzieci i młodziezy, skończywszy na sztukach współczesnych – Nowy Teatr zyskał sobie sympatię wiernych fanów, niezależnie od wieku. Co roku w październiku odbywa się Festiwal Dramaturgii Współczesnej, który swoim ciekawym programem przyciaga licznych fanów teatru nie tylko z Polski ale i z zagranicy.
Filharmonia Zabrzańska zalicza się do jednych z najbardziej popularnych i renomowanych orkiestr w Europie. Od wielu lat orkiestra prowadzona jest przez Sławomira Chrzanowskiego, który występuje na licznych scenach o światowym formacie. W programie orkiestry znajdują się zarówno prapremiery jak i występy z gwiazdami popu i rocka.
   

Sport & rekreacja w Zabrzu

Czas wolny, sport i odpoczynek to jeden z najważniejszych tematów w Zabrzu.
Spoglądając na miasto z lotu ptaka można na pierwszy rzut oka stwierdzić, że większa część powierzchni Zabrza pokryta jest zielenią. Dumą miasta jest niezwykły ogród botaniczny, wzorowany na styl francuski, stanowiący największy ogród botaniczny na terenie Śląska. Na obszarze 7 hektarów można podziwiać różne gatunki drzew, krzewów, roślinności egzotycznej, gatunki hodowane w szklarniach, ogród różany jak i wiele innych roślin wodnych czy o właściowściach leczniczych.
Szczególną popularnością cieszy się festiwal kwiatów „Natura, Sztuka, Piękno” połączony z licznymi koncertami i przedstawieniami artystycznymi.

Sport w Zabrzu silnie związany jest z tradycją, zgodnie z której zasadą działają liczne stowarzyszenia, kluby i związki sportowe. Fani sportu przebywający w Zabrzu znajdą tutaj ciekawą ofertę sportową, zawierającą m.in. możliwość wspinaczki, gry w tenisa, odwiedzenie centrum jeżdzieckiego czy ośrodków pływackich.