Wrocław

Wrocław – perła nad Odrą

Wrocław leży na Dolnym Śląsku i zalicza się do najstarszych i najpiękniejszych miast Polski.
Rozciąga się u stóp Sudetów, na 12 wyspach odrzańskich, z powodu których nazywany jest „polską Wenecją”. 112 mostów, zbudowanych nad licznymi dopływami i kanałami Odry, łączy ze sobą dzielnice Wrocławia. Wrocław jest jednym z najbardziej dynamicznych miast Polski w pełnym rozkwicie. Starannie dba się tutaj o stare rzeczy i fantazyjnie projektuje nowe.

Historia miasta liczy do dnia dzisiejszego 1000 lat. Do końca starożytności Wrocław był ważnym punktem przeładunkowym na szlaku bursztynowym. W 1000 r. ustanowiono w nim biskupstwo, w wyniku czego stał się jednym z najbardziej znaczących miast Polski. W 1241 r. został zniszczony przez Tatarów, ale potem odbudowany. Z tego okresu zachowały się lub zostały zrekonstruowane liczne budynki. W 1505 r. założono Uniwersytet Wrocławski i w tym samym czasie jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych Europy, który można zwiedzać do dziś.

Po zniszczeniach Drugiej Wojny Światowej Wrocław znowu odbudowano i dzisiaj jest on z ponad 600 000 mieszkańcami po Warszawie, Krakowie i Łodzi czwartym pod względem wielkości miastem Polski.

W 2016 r. Wrocław będzie wraz z hiszpańskim miastem Donostia-San Sebastian Europejską Stolicą Kultury.             

Noclegi we Wrocławiu - kwatery prywatne, domki letniskowe, apartamenty we Wrocławiu

Piwnica Świdnicka we Wrocławiu© Genealogist / Wikimedia Commons [gemeinfrei]

Wrocław – atrakcje turystyczne

We Wrocławiu znajdują się liczne gotyckie kościoły i katedra wrocławska, wnoszona w latach 1244–1341 na Ostrowie Piaskowym i Ostrowie Tumskim. W katedrze znajduje się duża część niegdyś największych organów świata, które były pierwotnie umieszczone w Hali Stulecia. Zbudowano je w 1913 r. Mają 200 rejestrów na 5 manuałach. Obecnie organy podzielone są na dwie części i stoją w katedrze jako organy główne i chórowe. Ze 151 rejestrami (13 207 piszczałkami) są największymi organami w Polsce.

Na Ostrowie Piaskowym stoi również kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku, jeden z najstarszych gotyckich kościołów w Polsce. Został wzniesiony w XIV w. Z zewnątrz kościół wydaje się bardzo mroczny, wewnątrz jednak składa się z trzech przepełnionych światłem, 78-metrowych naw, z których każda zakończona jest własnym chórem. Sklepienie gwiaździste w nawie głównej wspiera 10 smukłych filarów. Wyposażenie wnętrza zostało po odbudowie zebrane z licznych śląskich kościołów, tylko tympanon i gotycka chrzcielnica pochodzą z wczesnego okresu świątyni. Ciekawostką jest duża ruchoma szopka w kaplicy duszpasterstwa dla Niewidomych i Niesłyszących, nad którą proboszcz kościoła pracuje od ponad 20 lat z niewidomymi i głuchoniemymi dziećmi. Blaszane figurki szopki ożywają za pomocą ponad 80 silniczków.

Gotycki Ratusz z XIII w. uważany jest za jeden z najpiękniejszych gotyckich ratuszów w Europie. Na południowej fasadzie ratusza można na podstawie licznych rzeźb zobaczyć, jak wyglądało miejskie życie w średniowieczu. W piwnicy Ratusza znajduje się znana, istniejąca od 700 lat piwiarnia „Piwnica Świdnicka”. Prowadzona jest prawie nieprzerwanie od 1273 r., będąc tym samym najstarszym lokalem gastronomicznym w Polsce.

Liczne barokowe kamienice mieszczańskie nadają miastu wyjątkową atmosferę.
Atrakcją turystyczną są też krasnale wrocławskie, które powstały w latach 80. XX w. ramach politycznego ruchu opozycyjnego „Pomarańczowa Alternatywa”, protestującego w spontanicznych akcjach, takich jak demonstracje w kostiumach krasnoludków, przeciwko komunistycznemu reżimowi. Wtedy postawiono m.in. jednego krasnala z żeliwa, Papę Krasnala, na Starym Mieście. Obecnie na terenie Wrocławia rozmieszczonych jest ponad 150 krasnali w różnych pozach i ciągle dochodzą do nich nowe. Warto poszukać tych figurek - będą Państwo zaskoczeni. Jeden z nich np. pierze swoje rzeczy nad brzegiem Odry, dwóch innych wyrusza, żeby ugasić ogień, a kolejny stoi przed bankiem i pobiera pieniądze z bankomatu.

Do najbardziej znanych zabytków Wrocławia należy również Panorama Racławicka, będąca wyjątkowym dziełem sztuki. Jest ona wysokim na 15 m i szerokim na 114 m obrazem (jej łączna powierzchnia to 1710 m2) z 1894 r. i pokazuje zwycięstwo polskich wojsk nad rosyjską armią w 1794 r. w bitwie pod Racławicami. Wystawione najpierw we Lwowie, malowidło przeniesiono po wojnie do Wrocławia i pokazano w 1985 r. w specjalnie dla niego zaprojektowanej hali. Obraz znajduje się w rotundzie. Dzięki specjalnym zabiegom malarskim i technicznym sztuczkom, takich jak określone oświetlenie i platforma widokowa, przechodząca harmonijnie w obraz, powstaje trójwymiarowe wrażenie bitwy. A zwiedzający jest w samym jej środku.

Starą i nowoczesną architekturę miasta otaczają wspaniałe tereny zielone. W centrum miasta znajduje się założony w XVIII w. Park Szczytnicki. Z 370 różnymi krzewami i drzewami oraz Ogrodem Japońskim jest oazą wypoczynku w śródmieściu. Do spacerów zachęcają także Ogród Botaniczny i zoo, które z ponad 650 gatunkami zwierząt jest znane w całej Polsce.

We Wrocławiu można oczywiście zobaczyć jeszcze więcej. Dalsze informacje znajdą Państwo we wrocławskim biurze informacji turystycznej. A najlepsze wrażenia ma się i tak na miejscu.
    

Wrocław – życie nocne i imprezy

Wrocław ma tyle klubów i knajp, że starczyłoby ich dla dwa razy większego miasta. Tutaj można każdego dnia gdzie indziej jadać i świętować. Wpływa na to m.in. obecność 130 000 studentów mieszkających we Wrocławiu. Liczne modne kluby zapraszają do imprezowania. Wybór klubów jest wręcz niewiarygodny, od klubów techno przez kluby subkulturowe do barów chill out, od knajpy studenckiej do pubu z restauracją lub wielu knajp tematycznych.

We Wrocławiu wre nie tylko nocą, również za dnia można się rozkoszować życiem. Nawet na dostojnym Rynku spotykają się hedoniści i opalają się lub przesiadują w licznych kawiarniach i knajpach i obserwują dziejące się wokół nich ciekawe rzeczy.

Proszę spojrzeć na nasze internetowe porady, np. na spisy polecanych przez nas wrocławskich klubów, dyskotek oraz restauracji i kawiarni.

We Wrocławiu oprócz tego odbywają się każdego miesiąca mniejsze lub większe imprezy: czy to festiwale muzyczne, tygodnie teatralne czy wydarzenia sportowe. Do Wrocławia ściągają goście z całej Europy, kiedy np. wiosną trwa festiwal „Jazz nad Odrą”, a latem „Wrocław NonStop”. Na stronach internetowych miasta znajdą Państwo wykaz wrocławskich imprez.