Warszawa

Warszawa – stolica w rozkwicie

Stolica Polski leży w samym centrum Europy, gdzie krzyżują się drogi z zachodu na wschód i z północy na południe. Przenikają się tu również wpływy kulturowe z Europy Zachodniej i Wschodniej. Warszawa jest też ze swoimi 1,7 mln mieszkańców (aglomeracja warszawska: 3 mln) największym polskim miastem.

Warszawa uwodzi kontrastami i różnicami. Tradycja spotyka się tu z dniem dzisiejszym. Podczas Drugiej Wojny Światowej Warszawa została zniszczona w 80%, a jej Stare Miasto prawie zupełnie zrównano z ziemią. Między 1949 a 1955 r. odbudowano je wraz z wystawnymi pałacami wiernie według starych obrazów.

W 1980 r. starówkę wyróżniono tytułem światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO i dzisiaj jest ona pełnym życia miejscem z licznymi kawiarniami, barami i restauracjami. Również Zamek Królewski prezentuje się znowu w swojej pełnej, pierwotnej okazałości. Bo tak jak głosi legenda - Warszawa jest w końcu niezniszczalna. Od końca socjalizmu przeżywa prawdziwy boom. Wszędzie wyrastają szklane biurowce, hotele i centra handlowe. To niegdyś bezbarwne miasto zamieniło się w nowoczesną, dynamiczną i atrakcyjną metropolię. Warszawa staje się coraz popularniejsza dzięki licznym sklepom, ciekawemu życiu nocnemu i różnorodnym imprezom kulturalnym.

Dziesięciokilometrowy warszawski Trakt Królewski łączy ze sobą trzy rezydencje królewskie: Zamek Królewski, pałac w Łazienkach Królewskich oraz pałac w Wilanowie. Na tej trasie znajduje się oprócz tego wiele innych zabytków budowlanych, jak np. Dom Polonii, w którym kiedyś pracowała Maria Skłodowska-Curie, pałac Prezydencki, piękne pałace Uniwersytetu Warszawskiego. Także ulica Nowy Świat, gdzie mieszczą się liczne eleganckie sklepy i restauracje, leży na tej drodze.                  

Noclegi w Warszawie - kwatery prywatne, domki letniskowe, apartamenty w Warszawie

Warszawa - Stare miasto© Shalom Alechem / Wikimedia Commons [gemeinfrei]

Atrakcje turystyczne Warszawy – warszawskie Stare Miasto

Na warszawskim Starym Mieście znajduje się wiele zabytków. Zamek Królewski został w XV w. zbudowany w obecnym kształcie dla jednego z książąt mazowieckich, a jego początki sięgają XIII w. Kiedy w XVI w. przeniesiono stolicę Polski z Krakowa do Warszawy, Zamek stał się królewską rezydencją. Po całkowitym zniszczeniu podczas Drugiej Wojny Światowej wznoszono go w latach 1971–1988 na nowo.

Dzisiaj w królewskich komnatach znajduje się muzeum sztuki. Dla Polaków szczególnie ważna jest zbudowana z użyciem marmuru i złota Sala Senatorska, ponieważ podpisano tu 3 maja 1791 r. polską konstytucję. Po konstytucji Stanów Zjednoczonych była ona drugim najstarszym aktem prawnym tego rodzaju na świecie, została podpisana pół roku przed konstytucją Francji i jest tym samym najstarsza w Europie.

Na placu przed Zamkiem Królewskim odbywają się latem wystawy i koncerty. Kolumna Zygmunta przed Zamkiem Królewskim to najstarszy pomnik Polski. Król Władysław IV kazał ją wznieść w 1644 r. na cześć swojego ojca, Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę do Warszawy. W prawej dłoni Zygmunt trzyma szablę, symbol odwagi, a w lewej krzyż, żeby walczyć ze złem. Legenda mówi, że dojdzie do katastrofy, jeśli szabla Zygmunta spadnie.

Na Starym Mieście stoją liczne kościoły, m.in. . kościół Matki Boskiej Łaskawej Patronki Warszawy czy kościół św. Marcina, w którego krypcie można obejrzeć grobowce sławnych osobistości, w tym grobowiec laureata literackiej nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza.

Najpiękniejszym placem Warszawy jest Rynek Starego Miasta z XIII w. Po zniszczeniach Drugiej Wojny Światowej stojące na nim domy zostały odbudowane w oparciu o przedstawienia miasta z XVII i XVIII w.

Na starówce można podziwiać też symbol stolicy, warszawską Syrenkę. Według legendy jest ona jedną z dwóch sióstr z Oceanu Atlantyckiego. Podczas gdy pierwsza z nich zadomowiła się w Kopenhadze, druga popłynęła w górę Wisły. Tutaj została złapana przez bogatego kupca i uwolniona przez mieszkańców wsi, jaką wtedy była Warszawa. Wdzięczna, obiecała im swoją pomoc, jeśli będą jej potrzebować. Z tego powodu warszawska Syrenka jest przedstawiona z mieczem i tarczą.
             
Pałac w Wilanowie© DocentX / Wikimedia Commons [gemeinfrei]

Atrakcje turystyczne Warszawy – pałac w Wilanowie

Pod koniec XVII w. król Polski Jan III Sobieski kazał wznieść w Wilanowie pałac pośród parku, zaliczający się obecnie do najbardziej znaczących architektonicznych założeń barokowych w Polsce. Pałac nazywany jest polskim Wersalem. Można go zwiedzać; jego wyposażenie jest utrzymane w stylu baroku, rokoka i klasycyzmu. Zbiór pokazanych tutaj barokowych portretów trumiennych jest największy na świecie. Park ma częściowo charakter ogrodu włoskiego, zawierającego barokowe, antyczne i renesansowe elementy oraz ozdobionego rzeźbami, fontannami i geometrycznymi klombami. Pozostała część ma wygląd angielskiego ogrodu krajobrazowego z XIX w. Tutaj stoją obeliski, kolumny i kilka grobowców dawnych właścicieli pałacu. W Oranżerii wystawiona jest sztuka rzeźbiarska. Pięknym elementem są też kaskady wodne, wpływające do Jeziora Wilanowskiego.

Na terenie założenia znajduje się również mauzoleum Stanisława Kostki Potockiego i jego żony Aleksandry oraz godny zobaczenia kościół św. Anny.

W 1944 r. Wehrmacht splądrował pałac i usiłował go całkowicie zniszczyć, co się jednak nie udało. Po wojnie rezydencję odnowiono.

Za fasadą dawnej ujeżdżalni wybudowano nowoczesny budynek i otwarto Muzeum Plakatu, w którym znajdują się największe, najstarsze i najbardziej cenione zbiory plakatu artystycznego na świecie. Składa się na nie 55 00 plakatów, z których 30 000 to polskie plakaty od 1892 do 2002 r. O wyborze eksponatów decyduje ich wartość artystyczna, cele dokumentacyjne mają tu mniejsze znaczenie.            

Atrakcje turystyczne Warszawy – pałac i park Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to jedno z najpiękniejszych założeń pałacowo-parkowych Europy. Obecnie są zarówno miejscem o charakterze muzealnym, kulturalnym, naukowym i jak takim, gdzie odbywają się imprezy.

Wspaniały park zachęca swoich licznych gości do spacerów. Od 50 lat w letnie weekendy przed pomnikiem Chopina organizowane są koncerty fortepianowe pod gołym niebem.

Zespół składa się z Pałacu Na Wodzie, perły polskiej architektury, Pałacu Myślewickiego, w którym w 1958 r. odbyło się pierwsze spotkanie wrogich sobie wtedy państw, Chin i Stanów Zjednoczonych, jak również z Białego Domku, z oryginalnymi malowidłami ściennymi z XVIII w. i paroma zachowanymi sprzętami z tego samego stulecia.

W Starej Pomarańczarni, trójskrzydłowej budowli z XVIII w. znajduje się rzadki na skalę światową przykład teatru dworskiego oraz galeria historycznych rzeźb w dawnych mieszkaniach służby.

W Podchorążówcach mieści się dziś Muzeum Ignacego Padarewskiego i Wychodźstwa Polskiego. Tutaj w 1830 r. pułkownik Piotr Wysocki nawoływał kadetów do buntu przeciwko zaborcom, co spowodowało wybuch Powstania Listopadowego.

Teatr Na Wyspie nad brzegiem stawu został zbudowany w kształcie amfiteatru i przypomina starożytny teatr w Herkulanum. Oddzielenie sceny od widowni kanałem jest unikatowym rozwiązaniem architektonicznym.
         

trakcje turystyczne Warszawy – Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury jest przy wysokości 230,5 m najwyższym budynkiem Polski. Po jego wybudowaniu był po wieży Eiffla drugą najwyższą budowlą Europy.

Budynek, wzniesiony w latach 1952–1955 jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, uważany był przez Polaków za symbol totalitarnego ucisku. Z tych czasów pochodzi powiedzenie: „Najpiękniejsze miejsce w Warszawie znajduje się na Pałacu Kultury, bo wtedy jego samego nie widać”.

Obecnie Pałac jest jednym z symboli Warszawy. W ponad 3000 pomieszczeniach ulokowane są biura, muzea, kino, basen, biblioteki, kawiarnie, kilka teatrów i klubów. Na wysokości 114 m zwiedzający mogą zjeść posiłek w restauracji panoramicznej, a na platformie widokowej ogarnąć spojrzeniem dachy stolicy Polski.