Gäste

Warminsko-Mazurskie

Mazury - Kraina Tysiąca Jezior i Lasów

Mazury to prawdziwy raj z czystymi jeziorami, dzikimi lasami, wzgórzami, nienaruszonymi rzekami oraz rozproszonymi między nimi gospodarstwami. Teren ten jest praktycznie w ogóle nieuprzemysłowiony i ma niezwykle małą gęstość zamieszkania, dzięki czemu można tu cieszyć się nietkniętą naturą, którą większość osób uważa już za bezpowrotnie utraconą. Turystów oczekuje tu niezwykły świat zwierząt oraz roślin, leżący daleko od zgiełku typowego dla turystyki masowej.

Nocować można tutaj w licznych prywatnych kwaterach różnorodnego rodzaju. Do wyboru stoją mieszkania wakacyjne i apartamenty, domy i domki letniskowe, ośrodki wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, chatki albo kempingi.

Odwiedź także nasz nowy portal Mazury i zarezerwuj wspaniałe domki na Mazurach
     

Wynająć kwatery prywatne, apartamenta i domki letniskowe na Mazurach

Mazury - raj dla żeglarzy i nie tylko

Największą atrakcją Mazur są oczywiście jeziora. Ich dokładna liczba nie jest znana, ale powinno ich być około 3 tysięcy. Mazury to w pierwszej linii ulubiony cel dla żeglarzy oraz osób uprawiających windsurfing. Wiele jezior jest ze sobą połączonych, przez co powstają tu bardzo długie i obszerne tereny do żeglowania, często przekraczające 100 kilometrów. Najdłuższą trasą jest licząca 250 kilometrów trasa rozciągająca się od Jeziora Mamry do Jeziora Śniardwy, oferująca ponad 600 km kwadratowych do uprawniania sportów wodnych, czyniąc ją tym samym jednym z najatrakcyjniejszych rewirów do uprawiania sportów wodnych w Europie.

Także warunki wietrzne są na Mazurach bardzo korzystne. Atrakcyjność regionu zapewniona jest poza tym rozwiniętą infrastrukturą, obejmującą wiele różnorodnych miejsc do cumowania i zimowania łodzi, małe przystanie i porty, wypożyczalnie łodzi i sprzętu wodnego oraz kwatery noclegowe. Najważniejszymi centrami sportów wodnych na Mazurach są Mikołajki oraz Giżycko. Popularne są jednak także i inne miejscowości, takie jak Ełk, Mrągowo, Szczyto, Ruciane Nida albo Węgorzewo.

Sezon żeglarski zaczyna się na Mazurach już zimą, wraz z pierwszym lodem na jeziorach. Mazury są coraz popularniejszem miejscem dla bojerów. Długie i moroźne zimy oraz silny wiatr zapewniają idealne warunki do uprawiania żeglarstwa na lodzie. A jest to sport zapewniający niesamowite wrażenia. Już początkujący mogą tu osiągać prędkości rzędu 60-70 km/h, a profesjonaliści nawet i dwa razy większe prędkości. Początkujący mogą na Mazurach zapisać się także na odpowiedni kurs w jednej ze szkół żeglarstwa lodowego. Zimą Mazury są też idealnym miejscem do jazdy na łyżwach oraz biegów narciarskich.

Mazury to także cieszący się popularnością region dla kajakarzy. Liczne rzeki oraz kanały, które łączą ze sobą poszczególne jeziora, tworzą tu niezliczoną sieć tras do spływów kajakowych. Wiele z tras jest dostosowanych także dla początkujących. Na pokonanie najdłuższych tras potrzeba nawet kilku lub kilkunastu dni. Ulubioną trasą jest tu rzeka Krutynia, ciągnąca się dziesiątkami kilometrów przez parkowy krajobraz Mazur.

Kto woli nienaruszoną przyrodę powinien natomiast wybrać trasę na Biebrzy - 150 kilometrów pozwalającej poczuć się jak na prawdziwej ekspedycji przyrodniczej.     
Kanał Elbląski - Łódź na pochylni© Wsombeck / Wikimedia Commons [gemeinfrei]

Ciekawe strony Mazur

Latem Mazury stwarzają także doskonałe warunki do kąpania się oraz nurkowania w jeziorach. Malowniczy, pagórkowaty krajobraz zachęca również do pieszych oraz rowerowych wędrówek, do grania w golfa oraz jazdy konnej. Mazury są rajem dla fanów jazdy konnej. Dostępnych jest tu wiele gospodarst z wypożyczalniani koni. Także wędkarze chętnie przyjeżdzają na Mazury i łowią ryby w kryształowo czystej wodzie mazurskich jezior oraz rzek. Do wędkowania niezbędne jest jednak odpowiednie pozwolenie. Wielkie, gęste lasy Mazur są także znanymi od stek lat rewirami do polowań na dziczyznę, m.in. łosie, jelenie, sarny, dziki. Dzięki dobrej, ochronnej polityce leśnej rewir Mazur od lat cieszy się optymalną, stabilną liczbą poszczególnych gatunków zwierząt.

Także jeśli chodzi o aspekty architektoniczne oraz kulturowe Mazury stanowią bardzo interesujący i atrakcyjny region w Polsce. Można tu znaleźć wiele zamków i pałacow, pochodzących głównie z czasów pruskich oraz zakonu krzyżackiego. Do głównych atrakcji należą tu zamek w Malborku oraz pałace w miejscowościach Rogosze i Sorkwity. Do tego dochodzi wiele budowli sakralnych, takich jak miejsce pielgrzymkowe w Świętej Lipce oraz liczne kościółki prawosławne. Na Mazurach organizowanych jest także wiele imprez kulturalnych, w tym także grunwaldzki, największy festiwal rycerski w Europie. Nie można także zapomnieć o Kanale Elbląskim, gdzie statki "jeżdżą" na lądzie. Ta 81 kilometrowa trasa poprzecinana jest odcinkami z pochylniami oraz z torami szynowymi, na których statki są transportowane pojazdami szynowymi do kolejnego odcinka na wodzie. Widok statków poruszającch się po lądzie jest czymś, czego nie można zobaczyć nigdzie indziej.