Tatry

Kurtkowiec i czerwone stawki w dolinie Gąsienicowej© Ogrodnik / Wikimedia Commons [CC BY-SA 3.0]

Tatry - najwyższe pasmo górskie w Polsce

Tatry stanowią najwyższe pasmo górskie w Polsce. Tutaj znajdują się najwyższe szczyty Karpat oraz najwyższy szczyt w Polsce - Rysy (2499 m n.p.m). Większa część Tatr leży po stronie słowackiej, ale jest także łatwo dostępna dla turystów nocujących po stronie polskiej.
Widok na Tatry.

Złożone głównie z granitu Tatry uzyskały swoją obecną formę w czasie epoki lodowej. Charakterystyczne dla Tatr są doliny w kształcie litery U, małe jeziora górskie, wodospady oraz moreny. Krajobraz tatrzański jest zatem bardzo ciekawy i zróżnicowany. Szczególnie malownicze są jeziora górskie. W polskiej częsci Tatr najchętniej odwiedzane jest Morskie Oko oraz Dolina Pięciu Stawów Polskich. W Tatrach znajduje się także niezliczona ilość szlaków do wędrowania i wspinaczki, które oferują bezpośredni kontakt z naturą. W Tatrach występuje wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Z tego powodu duża część gór jest chroniona w postaci parku narodowego. Władcą Tatr jest niedźwiedź brunatny, który nadal żyje tu na wolności i niekiedy może zostać zaobserwowany przez turystów.     

Miejscowości w Tatrach

Największą i najbardziej znaną miejscowością po poskiej stronie Tatr jest oczywiście Zakopane. Jest to tętniąca życiem stolica sportu zimowego w Polsce. Dla szukających spokoju z dala od zgiełku kurortu turystycznego stoją do wyboru liczne małe, alternatywne miejscowości, takie jak Bukowina Tatrzańska, Szaflary, Kościelisko, Ząb, Poronin, Małe Ciche, Murzasichle, Kiry, Chochołów. Miejscowości te urzekają nie tylko malowniczym położeniem, ale także typową dla regionu architekturą drewnianą. Tutaj nadal można cieszyć się prawdziwą kulturą góralską oraz folklorem. U Górali z pewnością można także znaleźć nocleg: w mieszkaniu, domie gościnnym, pokoju, pensjonacie, apartamencie, domku lub chatce.