Wawel

Wawel z Mostu Dębnickiego© KHRoN / Wikimedia Commons [CC BY-SA 2.5]

Wawel - polska historia na wzgórzu

Na wzgórzu wawelskim, który leży na lewym brzegu Wisły, znajdują się zamek królewski, bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława oraz fortyfikacje Wzgórza Wawelskiego. Ślady pierwszego osadnitcwa są datowane na 100 tys. lat p.n.e., od VII wieku żyło tu plemienie Wiślań pod władzą legendarnych Kraka i Wandy.

W roku 1000 powstało biskupctwo krakowskie. Zostały z tego czasu ślady katedry i innych budowli. Na początku XI wieku Kraków został stolicą państwa i siedzibą królów. W środku XII wieku została zubudowana druga katedra, w której Władysław Łokietek został w roku 1320 koronowany na króla. W tym samym roku napoczęto budowę trzeciej katedry, która stoi do dziś. Łokietek jest pierwszym królem, który został pochowany w wawelskiej katedrze.

Na Wawelu dzisiaj zwiedzić można zamek z prywatnymi i reprezantyjnymi komnatami królewskimi, skarbiec koronny, zbrojownię oraz wystawę sztuki wschodu. W katedrze znajdują się groby królewskie, krypta wieszczów narodowych oraz dzwon Zygmunta.

Warte obejrzenia są także ogrody królewskie, muzeum katedralne, Wawel zaginiony oraz Smocza Jama w której mieszkał legendarny smok wawelski, który do dzisiaj zionie ogniem.