Gäste

Białowieski Park Narodowy

Białowieski park narodowy - krajobraz© Lilly M / Wikimedia Commons [CC BY-SA 3.0]

Białowież - ostatnia puszcza w Europie

Białowieski Park Narodowy jest ostatnim nigdy nienaruszonym lasem w Europie i został z tego powodu wyróżniony wpisem na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Jest on prawdziwą perłą pośród lasów europejskich. Park narodowy został tu założony w 1921 roku i jest tym samym najstarszym w Polsce. Już w 1409 roku udawał się tu na polowania król Jagiełło. Także w późniejszym czasie był to jeden z ulubionych terenów łowieckich władców, którzy z tego powodu dbali o to, by las został zachowany.
Puszcza Białowieska rozciąga się na powierzchni 1250 kilometrów kwadratowych i sięga granicy z Białorusią. Natura jest tu całkowicie pozostawiona samej sobie. Występuje tu łącznie około 5.000 różnych gatunków roślin oraz 15.000 gatunków zwierząt. Najstarsze drzewa liczą sobie jakieś 500 lat. Największymi mieszkańcami puszczy są żubry. Około 250 z nich żyje tu jeszcze cały czas w dzikiej naturze. Poza tym w Parku znajduje się nowo otwarte muzeum.
Dzięki naturalnej bazie genetycznej puszczy, jaka jest tu dostępna, istnieje w przyszłości możliwość regeneracji zniszczonej natury Europy. Puszcza Białowieska zawdzięcza temu faktowi tytuł światowego dziedzictwa w takim samym stopniu jak przykładowo zabytki antycznej Grecji albo Rzymu.