Kraków

Kraków - stara stolica tętni życiem

Przez stulecia legendarny, nadwiślański Kraków był stolicą i siedzibą polskich królów – miejscem, które przyciągało wielkich uczonych i artystów z całego świata. Ich talentowi i fantazji zawdzięczamy liczne unikatowe dzieła sztuki, w których uwidaczniają się najważniejsze prądy i epoki europejskiej historii kultury. Mimo że Kraków, liczący dzisiaj 750 000 mieszkańców i będący trzecim pod względem wielkości miastem kraju, nie jest od końca XVI w. stolicą Polski, uważa się go z powodu mnogości zabytków i instytucji kulturalnych za jej kulturalną stolicę. Nadanie mu w 2000 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury było wyrazem międzynarodowego znaczenia miasta i podkreślało jego rangę jako europejskie centrum kultury. Tutaj mieszkają sławni artyści, tacy jak reżyser filmowy Andrzej Wajda czy kompozytor Krzysztof Penderecki. Dzisiaj Kraków jest stolicą województwa małopolskiego.
Centrum Krakowa należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych śródmieść Polski oraz Europy i nosi z tego powodu też przydomek „Florencji Północy” czy „polskiego Rzymu”. Dzięki niezliczonym zabytkom Stare Miasto Krakowa wraz z dzielnicą Kazimierz i Wawelem jest od 1978 r. częścią światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Starówkę można zwiedzać na dwóch trasach turystycznych: Drodze Królewskiej i Szlaku Uniwersyteckim.

Znany na całym świecie Uniwersytet Jagielloński należy do jednych z najstarszych na świecie. Dobre wykształcenie krakowian jest podstawą rozwoju ekonomicznego miasta. Kraków obecnie pełni funkcje także ważnego ośrodka gospodarczego i nie zdaje się tylko na turystykę, mimo że przejeżdża do niego rocznie ponad 5 mln gości.      

Apartamenty, noclegi w Krakowie

Kraków - Atrakcje turystyczne

 W Krakowie jest wiele atrakcji turystycznych. Renesansowy Zamek Królewski na wzgórzu wawelskim, gotycka bazylika Mariacka, Sukiennice ze swoimi historycznymi stoiskami kupieckimi, dzielnica Kazimierz – niegdyś samodzielne żydowskie miasto – lub dzielnica Nowa Huta ze swoją socrealistyczną architekturą – są to wszystko wyjątkowe miejsca nadające Krakowowi czarodziejską atmosferę.

Rynek Główny ze swoimi Sukiennicami należy do najsłynniejszych atrakcji turystycznych miasta. Plac został wytyczony w 1257 r. i jest jednym z największych średniowiecznych rynków Europy. Na nim stoją domy, które liczą sobie od 500 do 600 lat i są do dziś dobrze zachowane. Wiele z nich ma niezwykłą historię. Tak więc Szarą Kamienicę pod nr. 6 podarował król Kazimierz Wielki swojej kochance Sarze. W kamienicy pod nr. 35, obecnie będącej muzeum, mieszkali królowie Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki i bratanek ostatniego króla Polski, Józef Poniatowski. Lokalizacja restauracji „Wierzynek” w kamienicy nr 15 nawiązuje do tradycji, w tym miejscu ucztował bowiem w 1364 r. Kazimierz Wielki.

Krakowskie Sukiennice od razu przyciągają wzrok każdego turysty. Istnieją od XIII w. i pierwotnie składały się z kramów kupieckich ustawionych w dwóch rzędach. Mała uliczka pośrodku była na noc zamykana. W XIV w. Sukiennice zostały na polecenie Kazimierza Wielkiego poszerzone, tak iż powstała długa na 108 m i szeroka na 10 m hala. Po pożarze w 1555 r. Sukiennice odbudowano, a w XIX w. dodano neogotyckie arkady. Na piętrze znajduje się dzisiaj Galeria Sztuki Polskiej XIX w.; od 2010 r. w podziemiach mieści się kolejne muzeum. Obecnie w krakowskich Sukiennicach oferowane są wyroby rzemiosła artystycznego i biżuteria.

Kościół Mariacki, jeden z najpiękniejszych w Polsce, został wybudowany dzięki datkom krakowskich mieszczan w XIII w. Jego ściany pomalował w XIX w. słynny malarz Jan Matejko, nowsze polichromie są dziełem Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Najcenniejszym skarbem kościoła Mariackiego jest jego ołtarz główny, budowany od 1477 r. przez 12 lat przez Wita Stwosza. Z wysokością 13 m i szerokością 11 m jest on największym na świecie ołtarzem snycerskim. Przedstawiono na nim 200 figur różnych rozmiarów, a najważniejszą sceną jest Zaśnięcie Matki Boskiej. Skrzydła boczne pokazują sceny z Nowego Testamentu.

O każdej pełnej godzinie z wieży kościelnej rozlega się hejnał mariacki, sygnał grany na trąbce, który nagle się urywa. Powodem tego jest pewna smutna historia. W dawnych czasach trębacz dawał z wieży sygnał do otwarcia i zamknięcia bram miejskich i ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwami. Kiedy w 1241 r. Tatarzy zaatakowali Kraków, wartownik zauważył wrogów i dał sygnał do zamknięcia bram. Krakowianie zdążyli je w porę zasunąć, lecz trębacz został śmiertelnie raniony strzałą. Ku jego pamięci melodia hejnału przerywana jest do dziś. Hejnał nadawany jest o 12.00 w południe w Polskim Radiu, dlatego każde dziecko w Polsce wie o tej historii.

Tutejszy Barbakan, leżąca przed murami miasta średniowieczna budowla obronna, zachowała się w Krakowie w znakomitym stanie i jest w Europie największą konstrukcją architektoniczną tego typu, która dotrwała do naszych czasów. Ma półokrągły kształt i grube na 3 m mury oraz siedem wież z lat 1498–1499. Zdaniem ekspertów krakowski Barbakan był między XV a XVIII w. nie do zdobycia. Dzisiaj nazywany jest przez mieszkańców „Rondlem” i mieści oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Brama Floriańska, wybudowana pod koniec XIII w., jest jedną z ośmiu dawnych bram obronnych krakowskich murów miejskich. Była główną bramą Krakowa; dzisiaj zaczyna się tu Droga Królewska, biegnąca obok licznych atrakcji turystycznych.

Kazimierz, dawna dzielnica żydowska Krakowa, oddalony jest od Starego Miasta tylko kilka minut pieszo. Założony w 1335 r. jako samodzielne miasto, wszedł w jego obręb w 1867 r. Podczas pogromów w 1494 r. Żydzi zostali wypędzeni z Krakowa i osiedlili się w Kazimierzu. Tak powstał jedyny w swoim rodzaju ośrodek życia żydowskiego. Od XVI w. do wybuchu II Wojny Światowej mieszkały tu liczne żydowskie rodziny. Prawie wszystkie zabili hitlerowcy. Zamykano je w getcie krakowskim, mordowano tam bądź też wysyłano do obozów koncentracyjnych. Po wojnie na Kazimierz wróciło 6000 żydowskich mieszkańców, lecz dzielnica miała wtedy już nienajlepszą opinię. Po filmie „Lista Schindlera” Kazimierz obudził się do nowego życia. Wiele synagog jest odbudowywanych i daje świadectwo żydowskiej historii dzielnicy. Otwarto sklepy, restauracje i muzea. Od 1988 r. świętowany jest co roku Festiwal Kultury Żydowskiej, jedna z największych imprez tego rodzaju. W jego ramach poruszane są tematy związane z kulturą i historią Żydów w Polsce. Wartościami przewodnimi tego dialogu kultur to wzajemne zrozumienie i szacunek. Muzyka odgrywa w tym znaczącą rolę. Proszę zajrzeć do działu naszej strony internetowej pt. „Imprezy w Polsce”, aby dowiedzieć się, kiedy odbędzie się w tym roku ten festiwal.

Na wzgórzu wawelskim osiedlili się pod koniec X w. Piastowie, dynastia panująca, z której wywodzili się od X do XVII w. liczni książęta i królowie. W średniowieczu na wzgórzu stało siedem romańskich i gotyckich kościołów. W pierwszej katedrze odbyła się w 1320 r. koronacja Władysława I Łokietka. Do naszych czasów zachowały z niej rotunda św. Feliksa i Adaukta, wybudowana około 950 r., i pozostałości pomieszczeń piwnicznych. Rekonstrukcja komputerowa pokazuje na wystawie „Wawel zaginiony” jak wyglądał Wawel w tamtych czasach. Obecnie na wzgórzu wawelskim stoi katedra wawelska oraz Zamek Królewski.

Katedra wawelska została wybudowana w różnych stylach i otoczona jest przez 21 kaplic z czasów gotyku, renesansu i baroku. Zwiedzając kaplicę Zygmuntowską warto wejść na wieżę, aby zobaczyć najsłynniejszy dzwon w Polsce – Dzwon Zygmunta. Odlany w 1520 r. z niepotrzebnych armat, waży prawie 13 ton i musi być wprawiany w ruch przez 12 ludzi.
Dzwon słychać jeszcze z odległości 12 km. Dzisiaj rozbrzmiewa podczas 30 najważniejszych polskich świąt, np. w Wielkanoc, Boże Narodzenie, święto Konstytucji 3 maja, Wszystkich Świętych czy Święto Niepodległości. Bił także podczas ważnych dla Krakowa i Polski chwil, np. 1 września 1939 r. (data rozpoczęcia II Wojny Światowej), po wyborze Karola Wojtyły na papieża i po jego śmierci, jak również po wstąpieniu Polski do UE. Nie zdziwmy się, kiedy zobaczymy ludzi dotykających serca dzwonu lewą ręką. Ma to podobno przynosić szczęście i sprawiać, że spełniają się życzenia. Przekonajmy się o tym i my.

W katedrze ukoronowano 37 królów i prawie wszyscy z nich spoczywają w jej krypcie w grobowcach. Pochowano tu także ważne osobistości w dziejach Polski, np. Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, Władysława Sikorskiego, Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Krypta jest otwarta dla zwiedzających.

Zamek Królewski łączy w sobie style budowlane renesansu i gotyku. Nad jedną z jego bram widnieje inskrypcja „Si Deus nobiscum quis contra nos?” („Jeśli Bóg jest z nami, któż przeciwko nam?”). W Zamku mieszczą się cztery wystawy (w tym wystawa „Sztuka Wschodu”), komnaty królewskie, Skarbiec i Zbrojownia. Należą do niego także baszty. Sala Poselska ze swoimi „głowami wawelskimi” spoglądającymi z sufitu jest jedną z najpiękniejszych izb Zamku. W Sali Senatorskiej obradował senat i odbywały się bale i uroczystości. Najbogatsze zbiory broni w Polsce znajdują się w Zbrojowni wawelskiej; w Skarbcu leży miecz koronacyjny. Kolekcja arrasów flamandzkich króla Zygmunta II Augusta jest ze 138 oryginalnymi kobiercami tego typu największą w Europie.

Podczas wizyty na Wawelu od razu zwraca na siebie uwagę ziejący ogniem „pomnik” Smoka Wawelskiego. Postawiono go dlatego, ponieważ pewne podanie głosi, iż w jamie pod wzgórzem wawelskim żył niegdyś smok, który codziennie zabijał mieszczan, zżerał bydło i spalał domy. Co miesiąc musiano mu składać w ofierze dziewczynę, żeby go ułagodzić. Kiedy z młodych dziewcząt została tylko królewska córka imieniem Wanda, król Krak, legendarny założyciel Krakowa, przyrzekł temu, kto zabije smoka, jej rękę. Potwora usiłowali zgładzić rycerze i szlachcice, musiano jednak czekać aż przyszedł młody szewc, żeby to się udało. Ten nafaszerował martwą owcę siarką i rzucił ją smokowi na pożarcie. Smok poczuł ogromne pragnienie i pobiegł do rzeki, gdzie pił i pił aż pękł. Szewc ożenił się z królewną i oboje żyli razem długo i szczęśliwie. Dziś rzekoma smocza jama wraz ze stojącym przed nią pomnikiem Smoka Wawelskiego jest lubianym celem turystycznym.

W bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa są też inne miejsca godne zobaczenia. Do nich zaliczają się przede wszystkim kopalnia soli w Wieliczce i obóz koncentracyjny w Auschwitz, należące do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.  
Club w Krakowie© Rj1979 / Wikimedia Commons [gemeinfrei]

Kraków - Życie nocne

Kraków jest nie tylko stary i dostojny, ale też pełen życia. Tutaj mieszka 120 000 studentów, w mieście pracuje wielu młodych ludzi, a ponadto odwiedzają je liczni turyści. Nie dziwi więc, że zagęszczenie knajp, klubów i restauracji jest w Krakowie szczególnie duże. Najwięcej klubów i barów znajduje się na Starym Mieście i Kazimierzu. Na starówce nie ma domu, w którego piwnicy albo podwórku nie byłoby baru. Okolice krakowskiego Starego Miasta są największym centrum rozrywkowym Europy. Tutaj usytuowane są stylowe kluby, eleganckie bary i wiele innych atrakcji. Na Kazimierzu jest dużo lokali przyciągających osoby o zainteresowaniach artystycznych. Najlepsze kluby znajdują się na Placu Nowym. Od godziny 22.00 cały Kraków zaczyna wrzeć.