Bursztyn, jantar, złoto Bałtyku, święty kamień ... bursztyn ma wiele nazw i tak samo wiele barw. Zależnie od wieku bursztyny są prawie białe, w różnych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego aż do kamieni bardzo ciemnych, wiśniowych. Bursztynom są przypisywane magiczne i lecznicze siły, znana jest bursztynowa nalewka. Ci jednak do dzisiaj fascynuje, to inkluszje – w bursztynie zachowane owady i rośliny z przed milionów lat.
Związek Gdańska z bursztynem jest bardzo stary, pierwsze bursztynowe amulety, zwierzęta, figurki bóstw i herosów, pochodzą z okresu 8 do 4 tyś. lat. p.n.e. Pierwsze pracownie bursztynnicze w Gadańsku powstały w X wieku. Asortyment był bogaty: paciorki, pierścionki, wisiorki, kostki i pionki do gry, amulety i krzyżyki. Gdańsk leży na szlaku bursztynowym który ciągnie się od Morza Śródziemnego do wybrzeża Bałtyku.
Przełom XVI i XVII stulecia w Gdańsku był "złotym wiekiem". Gdańskie dzieła z bursztynu docierały do bogatych mieszczań, szlachciców i królów polskich, na dwory książęce i królewskie całej Europy i były najcennieszymi prezentami dyplomatycznymi. Tą drogą dotarły na dwory słutanów, kalifów i papierzy.
Po dwóch wojnach światowych wszystkie warszaty bursztyna w Gdańsku były zniszczone. Artyści odbudowali warsztaty i bursztynowa tradycja Gdańska odrodziła się.
Dzisiaj gdańscy bursztynnicy i ich dzieła są znowu słynni na całym świecie. Można kupić tutaj piękną biżuterię z bursztynu, lampy, figury i inne dzieła sztuki. Turyści mogą udać się na szlak bursztynu i odwiedzić
Muzeum Historyczne,
Muzeum Archeologiczne,
Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Kościół św. Brygidy, gdzie powstaje ołtarz z bursztynu, pracownie i galerie bursztynu w pięknych kamieniczkach na starówce. Wiosną odbywają się targi bursztynowe a latem, podczas Jarmarku św. Dominika, Festiwal Bursztynu.