Gdańsk

Gdańsk - miasto hanzeatyckie

Gdańsk nad Zatoką Gdańską jest dawnym miastem hanzeatyckim i należy do ulubionych miejscowości turystycznych w Polsce. W Gdańsku mieszka około pół miliona osób, a całe Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia) liczy 1,2 miliona osób i należy przez to do największych aglomeracji miejskich w Polsce. Gdańsk jest centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym.                

Noclegi w Gdańsku - kwatery prywatne, domki letniskowe i apartamenty w Gdańsku

Gdańsk - stare miasto© Urząd Miejski w Gdańsku, Brosen / Wikimedia Commons [gemeinfrei]

Gdańsk - Zabytki

Gdańsk posiada niezwykle bogatą, ponad tysiącletnią historię, która wielokrotnie wpływała na losy całego świata. Tutaj na półwyspie Westerplatte rozpoczęła się druga wojna światowa i tutaj zapoczątkowany został także upadek komunizmu.

Miasto przyciąga turystów swoimi zabytkami, które po zniszczeniach dokonanych w czasie drugiej wojny światowej zostały w większości odbudowane zgodnie z oryginalnymi wzorami. Gdańsk to jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce.

Najcenniejsze zabytki znajdują sie na Starym Mieście i na Głównym Mieście. Na Głównym Mieście np. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, miejsce spotkań kupców oraz ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, dzisiaj oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Żuraw, zabytkowy dźwig portowy na bramie Szerokiej, Dom Uphagena, kamienica gdańska z XVIII wieku, która zachowała swój pierwotny charakter lub Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, największa średniowieczna świątynia zbudowana z cegły w Europie.

Na Starym Mieście znajdą turyści m.in. Wielki Młyn zbudowany przez Krzyżaków, Ratusz Starego Miasta lub kościół św. Katarzyny z carillonem. Inne znane miejca to Westerplatte, Oliwa oraz Twierdza Wisłoujście.

Gdańskie zabytki są częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.                 

Światowa stolica bursztynu

Bursztyn, jantar, złoto Bałtyku, święty kamień ... bursztyn ma wiele nazw i tak samo wiele barw. Zależnie od wieku bursztyny są prawie białe, w różnych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego aż do kamieni bardzo ciemnych, wiśniowych. Bursztynom są przypisywane magiczne i lecznicze siły, znana jest bursztynowa nalewka. Ci jednak do dzisiaj fascynuje, to inkluszje – w bursztynie zachowane owady i rośliny z przed milionów lat.

Związek Gdańska z bursztynem jest bardzo stary, pierwsze bursztynowe amulety, zwierzęta, figurki bóstw i herosów, pochodzą z okresu 8 do 4 tyś. lat. p.n.e. Pierwsze pracownie bursztynnicze w Gadańsku powstały w X wieku. Asortyment był bogaty: paciorki, pierścionki, wisiorki, kostki i pionki do gry, amulety i krzyżyki. Gdańsk leży na szlaku bursztynowym który ciągnie się od Morza Śródziemnego do wybrzeża Bałtyku.

Przełom XVI i XVII stulecia w Gdańsku był "złotym wiekiem". Gdańskie dzieła z bursztynu docierały do bogatych mieszczań, szlachciców i królów polskich, na dwory książęce i królewskie całej Europy i były najcennieszymi prezentami dyplomatycznymi. Tą drogą dotarły na dwory słutanów, kalifów i papierzy.

Po dwóch wojnach światowych wszystkie warszaty bursztyna w Gdańsku były zniszczone. Artyści odbudowali warsztaty i bursztynowa tradycja Gdańska odrodziła się.

Dzisiaj gdańscy bursztynnicy i ich dzieła są znowu słynni na całym świecie. Można kupić tutaj piękną biżuterię z bursztynu, lampy, figury i inne dzieła sztuki. Turyści mogą udać się na szlak bursztynu i odwiedzić Muzeum Historyczne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Kościół św. Brygidy, gdzie powstaje ołtarz z bursztynu, pracownie i galerie bursztynu w pięknych kamieniczkach na starówce. Wiosną odbywają się targi bursztynowe a latem, podczas Jarmarku św. Dominika, Festiwal Bursztynu.